BENİM EVİM NERESİ

BENİM EVİM NERESİ

“Bir zamanlar mutlu bir maymun varmış daldan dala zıplarmış. Büyük bir ailesi ve arkadaşları varmış, bütün ormanı ezbere bilirmiş. Bir gün, kazayla dikenlerle dolu bir çalılığa düşmüş. Bütün vücuduna dikenler batmış, canı çok acıyormuş. Onları temizlemeye başlamış ama sonunda anlamış ki bu hiçbir işe yaramıyor. O kadar çok diken varmış ki tırnaklarının dibi doluymuş. Biliyor musun en çok canını acıtanlar da bunlarmış. Acaba dikenleri çıkarmak için tırnaklarını mı sökmeli?” Live and Become filminden muhteşem bir anlatıyla başlamak istiyorum yazıma.

Annesi tarafından açlıktan ölmemesi için Etiyopya’dan İsrail’e getirilen Yahudilerin arasına katılan bir çocuğun hikâyesi Live and Become. Yahudi olmadığı hâlde Yahudi taklidi yapmak zorunda kalan bir çocuk, onu kendi elleriyle başka bir ülkeye gönderen Hristiyan bir anne. Dinsel kimliklerin çarpıcı bir eleştirisi. 

Kendisi de dinsel ayrımcılığa uğrayıp soykırım görmüş bir topluluğun da ırkçı olabileceği gerçeği.  Toklar arasında aç, Yahudiler arasında Hristiyan, beyazlar arasında siyah, Batılılar arasında Doğulu bir çocuk. Irkçılık, dünyanın değişmeyen kaderi.

Yeni adıyla Salomon, İsrail’de büyürken de Fransa’da okurken de aynı soruyu sorar. “Benim evim neresi?” Bir çocuğun sorması gereken en son soru bu olsa gerek. İnsanlık tarihi boyunca yersiz yurtsuz bırakılmış binlerce çocuğun yanıtı olmayan sorusu.

Live and Become filminde ırkçılığı aşmış karakterler de var elbette. Çocuğu kendi çocuğu yerine koyan Hana, Salomon’u evlat edinip onu kendi çocuklarından daha çok kollayan Yael, BM doktoru, Afrikalı Yahudilerin temsilcisi Qes Amhra ve Sarah insan olmayı başarmış karakterler. Salomon filmin başında annesinin dediği gibi “Yaşa ve ol”u başarıyor. Salomon’u kurtaran sevgi, bütün çocukların hepimizin ihtiyacı olan sevgi. Sevgi, Salomon’un bütün tırnaklarını sökmeden vücuduna batan dikenleri temizlemesini sağlıyor.

Live and Become okullarda felsefe ve edebiyat derslerinde, etik, ırkçılık, ahlak, insanlık, etnisite kavramlarının rahatlıkla işleneceği naif yapısıyla bizlere şunu hatırlatıyor: Yaşa ve ol.  O zaman evinin neresi olduğunu bulacaksın.

Paylaş

Bir Yorum Yazın