BİR ÖĞRETMENİN TARİHİ – YAKINÇAĞ

BİR ÖĞRETMENİN TARİHİ – YAKINÇAĞ

Bir öğretmen, yakınçağına vardığını nasıl anlar? Aslında basit. Deneyimle edindiği doğrular ile çağın gereklerini birleştirdiğinde, kararlarını bilimle yani topladığı verilerle aldığında artık yakınçağdadır.

Mülakatlarda öğretmenlere, “Öğrencilerinizin bir kavramı, bir konuyu ne kadar anladığını, ne kadar öğrendiğini nasıl belirlersiniz?” diye sorduğumda ister deneyimli ister yeni öğretmen olsun, pek çoğundan şu tuhaf yanıtı aldığımı hatırlıyorum. “Ben öğrencimin bakışlarından anlarım.” Ne iddialı ve ne belirsiz bir anlama yöntemi.

Öğrencinin bakışları nasıl olursa öğrenme gerçekleşmiş sayılır? 

Ya sizinle doğrudan göz teması kurmuyorsa bu hiçbir şey öğrenmediği anlamına mı gelir?

O gün uykulu bakıyorsa bu ne demektir ya da miyop gözlerle bakıyorsa mesela?

Öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediği ya da ne kadar gerçekleştiğini anlamak, veriler elde etmekle, yani çeşitli ölçme araçlarıyla süreci ve sonucu ölçüp bu ölçme sonuçlarını anlamlandırmakla, yorumlamakla, değerlendirmekle mümkündür; yoksa “Gözler kalbin aynasıdır.” klişesi sizi de öğreneni de feci yanılgılara sürükler. Kaldı ki günümüzde standart ölçme araçlarından elde edilen veriler bile sağlıklı sonuçlara götürüyor mu, tartışmalıdır.

Yakınçağını yaşayan öğretmen için bir diğer zorunluluk da vizyon sahibi olmaktır. Gelecekle ilgilenmeyen, koşulların öğrenenleri götürdüğü yarınları kavrayamayan  -bunu başarmak da kolay değil ama hiç değilse geleceğe kafa yormayan- öğretmen, henüz yakınçağında değildir, denebilir.

Günün favorileri gelecekte var olmayabilir, bilgiler değişip yerini yenilerini bırakabilir. Tartışılmaz doğrular bir anda yanlışlanabilir. 

Sorduğunuzu duyar gibiyim. “Biz ne öğreteceğiz o zaman?” Bunun yanıtı da aslında basit, basit ama hayati; öğrenmeyi öğretelim. 

Başarabilirsek ki yapabilirizöğrencilerimiz hangi çağa isterlerse ona uyum sağlayabilecek donanımı kendi başlarına edineceklerdir.

Yaptığımız işin kutsal olduğu kadar bilimsel, duygusal olduğu kadar akılcı, sezgisel olduğu kadar veriye dayalı olması gerektiğini kavramamışsak, hala başka bir çağdayız demektir.

Ebru PINAR

Görselin alındığı site

https://pnghut.com/png/Pgp0j0f8JM/clip-art-vector-graphics-image-stock-photography-illustration-royaltyfree-history-class-projects-transparent-png

Paylaş

Bir Yorum Yazın