DOODLE

DOODLE

Karantinanın ilk günlerinde, sürekli evde olmanın hemen her yaştaki çocuk üzerindeki etkisini anne babalar gayet yakından gördüler. Saatlerce, günlerce aynı evin içinde, arkadaşlarından, öğretmenlerinden uzak kalan çocuklar, sadece özgürlüklerini değil yeni anılar biriktirme imkânlarını da kaybettiler. Süreçte, iki çocuk annesi biri olarak bulabildiğim kaynakları tarayıp önerileri dinleyerek bir çıkış yolu aradım. Sekiz yaşındaki kızım, evde kalmakta en zorlananımız oldu. Onu sakinleştirmenin, heyecanlanmasını, heveslenmesini, keyifli zaman geçirmesini sağlamanın yolu yeni deneyimler yaşamasıydı. Hele bu deneyimi, aile bireyleri ile paylaşabildiğinde hırçınlığı, karamsarlığı azalıyordu. Ben de, dersler yerine, onun “iyi olma halini” sürdürülebilir kılmaya odaklandım. Zaman içinde birlikte yaptığımız etkinliklerden oluşan anılarımız oldu. Yaptıklarımızı, paylaştıklarımızı da bizden uzak kalan aile büyüklerine gönderebilmek için fotoğrafladım. Ardından, bu deneyimleri başka anne babalarla paylaşmak, onlara da “iyi gelmek” isteğine kapıldım. Etkinliklerimizi sizlerle paylaşmak heyecan verici, umarım sizler içinde öyle olur…

Doodle Sanatı

24 Kasım 2020 Öğretmenler Günü Doodle’ı

Doodle sözcüğü dünyamıza Google ile girdi. Google tarafından tatil, tarihi veya güncel önemli olayları anmak, başarıları ve insanları kutlamak için geçici bir süreliğine Google logosu üzerinde özel bazı değişiklikler yapılmakta, vurgulanmak istenene uygun çizimlere yer verilmektedir.

Cambridge Sözlüğü, “başka bir şey hakkında düşünürken veya sıkıldığınızda yaptığınız bir çizim veya desen” olarak tanımlıyor doodle’ı. Tanım, içinde bulunduğumuz koşullara çok uygun değil mi?

Biz “rastgele ve soyut çizgilerden oluşabilen basit çizimler, karalamalar” da diyebiliriz.

 

Neden Doodle?

  • Doodle denemek için çizim bilgisine ve yeteneğine ihtiyacınız yok,
  • Her yaş için uygun,
  • Çok çeşitli malzeme kullanılarak yapılabilir,
  • Sizi özgürce çizmeye, boyamaya bırakır,
  • Sakinleştirir, rahatlatır, odaklanmanıza yardımcı olur,
  • Yaratıcılığı geliştirir.

Nasıl yapılır?

Başlangıç seviyesinden ileriye kadar çok farklı aşamaları gösteren, suluboyadan kuru kaleme kadar çok farklı malzeme örneklerini yansıtan bir dizi video ve örnek çalışmayı bulabileceğiniz bazı siteleri yazının sonunda bulabilirsiniz.

Biz acemi birer doodle sanatçısı olarak suluboya ile fonu renklendirip, kurumasını bekledikten sonra ince uçlu kalem ile ne istersek onu çizdik.

Bir de bunu yaptık…

Doodle çizerek tebrik kartları, kitap ayraçları ve daha neler yapabileceğinizi hayal edin…

Basit ve eğlenceli, komik ve istediğiniz gibi. Kızımla ben güldük, odaklandık, birbirimizin çizimlerine baktık, bir sayfayı paylaştık… Umarız size de iyi gelir…

 

Ebru PINAR

 

Doodle Örnekleri

https://tr.pinterest.com/pin/102949541468381606/

 

https://tr.pinterest.com/pin/609252655835329298/

 

https://tr.pinterest.com/pin/554857616588293996/

 

Doodle Hazırlama Videosu

https://youtu.be/F79ZaTL_vA0

 

 

Paylaş

Bir Yorum Yazın