DOSTLUK MU? DOSTLUK “KAYBOLDU, BULUNDU”

DOSTLUK MU? DOSTLUK “KAYBOLDU, BULUNDU”

Salgından önce en çok zevk aldığım etkinliklerden biri, yalnız başıma bir kafeye gidip oturmak ve kitap okumaktı. O anlar çok yoğun ve zorlu olan iş hayatımdan kaçmak demekti ve ben bu kaçışlardan inanılmaz zevk alırdım. Kitap okurken arada sırada insanları gözlemlemekse bir tür oyuna dönüşmüştü benim için. İnsanların yürüyüşleri, konuşmaları, kahkahaları, uğraşları ve arkadaşları ne çok ipucu verirdi bana yabancı hayatlar hakkında. Sonra salgın başladı… Yalnız kahve içtiğim zamanlar çoğalırken arkadaşlarımla kahve içtiğim zamanlar azaldı ve ben giderek arkadaşlarımı özlemeye başladım. Ekranın soğuk görüntüsü hiçbir zaman sıcak kahkahaların, göz göze sohbetlerin yerini tutmadı, tutmayacak. Tıpkı bir gün kapısının önünde beliriven Penguen’le dostluğu keşfeden Çocuk’un yaşadığı sıcaklığın yerini hiçbir şeyin tutmayacağı gibi.

“Kayboldu Bulundu”, bizi sıradışı bir dostluk öyküsüyle buluşturuyor. Çocuk, bir gün kapısını açtığında bir Penguen’le karşılaşıyor. Penguen’in hüzünlü hâli Çocuk’a çok dokunuyor ve ona nasıl yardım edeceğini düşünüyor. Kayıp Bürosu’na, başka kuşlara danışıyor ama her seferinde eli boş dönüyor. En sonunda Penguen’in Güney Kutbu’na gitmesi gerektiğini öğreniyor ve bu uzun yolculuğu yapma yollarını arıyor. Çocuk ve Penguen, macera dolu bir yolculuktan sonra Güney Kutbu’na varıyor. Peki, hikaye burada bitiyor mu? Tabii ki hayır. Asıl macera bundan sonra başlıyor ve biz bir küçük kayığın ucuna tutunup yalnızlığı yenmek için Çocuk’a eşlik ediyoruz.

Katherine  RUNDELL’ın  harika kitabı “Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız?”da şöyle anlatılır çocuk edebiyatı: “Çocuk kitapları der ki dünya kocaman bir yer. Der ki umut kıymetli. Der ki yiğitlik önemli, ince zeka önemli, duygudaşlık önemli, sevgi önemli.”  “Kayboldu, Bulundu” da bize umudun, arkadaşlığın ve duygudaşlığın ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Bu yüzden bu sıcacık kitabın yıllardır Türkçeye çevrilmesini bekleyenlerdenim. Oliver Jeffers, yalın çizimleri ve insana soru sorduran cümleleriyle çocuk edebiyatı severlere, nitelikli kitabın önemini kavramış ebeveynlere Celâl Üster çevirisiyle “Merhaba” diyor.

Salgının bizi çok yorduğu bugünlerde kendinize en sevdiğiniz sıcak içeceklerden birini yapın, evinizin en mutlu olduğunuz oturma köşesine gidin ve “Kayboldu, Bulundu”nun ilk sayfasını çevirin. Belki sizin de kapınızı bir penguen çalar ya da bir zürafa ya da bir ornitorenk. Belli mi olur?

Kayboldu, Bulundu

Oliver Jeffers

Çev: Celâl Üster

Can Yayınları

Sıla BİLGİN

  Görsel,  “esconderijos.com.br adresinden alınmıştır.

Paylaş

Bir Yorum Yazın