EĞİTİM BANA NE YAPTI?

EĞİTİM BANA NE YAPTI?

Bugün kitaplarımı düzenlerken eski ders notlarımı buldum. Onlara biraz göz gezdirdikten sonra aklıma ‘Eğitim almak somut olarak hayatımı mı değiştirdi yoksa sadece hayata bakışımı mı? İkisini birden mi değiştirdi yoksa hiç birini mi?’ sorusu takıldı.

Okula gitmenin ya da eğitim almanın önemini uzun uzun anlatacak değilim. Bunu hepimiz sosyal yaşamdan ya da bizzat tecrübelerimizden çok iyi biliyoruz zaten. Ama bu kadar uzun ve yoğun bir eğitim sürecinin, harcanan emeğe karşılık müthiş değişimler yaratması gerekmez mi?

William Golding “Sineklerin Tanrısı” kitabında “Anne – baba ve eğitim kurumları, çocuğu olumlu biçimde etkilemeye, iyiye yönelen içgüdülerini geliştirip kötüye yönelen içgüdülerini engellemeye çalışırlar. Uygarlığın amacı da budur.” demiş. Uygarlığın bu amacı gerçekleştirme aracı da eğitim. Eğitimin getirdiği çok daha iyi, bilinçli ve tatminkâr yaşamı kim reddedebilir?

Bana her zaman garip gelen şeylerden biri, okuma yazma öğrenmemiş çocukların daha meraklı, öğrenmeye hevesli, sürekli bir bilgi edinme ve kendini geliştirme çabasında olmaları. Öğrendikleri en ufak şeyi mucizeymiş gibi karşılayıp herkese göstermek istiyorlar. Fakat yine aynı çocuklar okuma yazmayı öğrendikten sonra tüm o merak duygularını kaybediyorlar. Peki neden? Okuma yazma bilenlerin onlardan bir sır sakladığını mı sanıyorlar? Belki de okuma yazma öğrenince ortada bir sırrın olmadığını fark edip merak etmekten vazgeçiyorlardır. Yoksa sürekli biçimde uygulanan eğitim metotları onları bıktırıyor mu?

Şimdi sizden bir ricam var. Eğitim hayatınız boyunca en nefret ettiğiniz dersi düşünün. O dersten nefret etme sebebiniz neydi? Öğretmeninizle yıldızınızın barışmaması, ders içeriğinin baş edilemeyecek kadar karmaşık oluşu ya da tam zamanlı meraksızlık… Kendi adıma konuşacak olursam en nefret ettiğim ders matematikti ve sayıları öğrenip işlemler yapmaya başladığımız anda tam zamanlı meraksızlık hastalığına yakalandım. Çünkü öğretmenimin “Çok kolay!” dediği şey benim için kolay değildi. İki elimin yetmediği noktada zamana ihtiyacım vardı. Fakat öğretmenimin bana gösterecek sabrı ya da öğretecek zamanı yoktu. Bunun sonucunda da matematiğe karşı yaklaşımım, tam zamanlı meraksızlığa dönüştü. Lise 2’ye kadar kelimenin tam anlamıyla debelendim. Araya muhteşem dörtlünün (sinüs, kosinüs, tanjant ve kotanjant) girmesi matematikle ilişkime inen son darbe oldu. Benim için bu yol ayrımı, yetersizlik hissinin merkezde olduğu acı bir hikâye olarak kaldı. Öte yandan matematik bu durumdan mutlu gibi, en azından benden kurtuldu.

Şimdi başlangıçta sorduğum soruya geri dönelim. Eğitim almak somut olarak hayatımı mı değiştirdi yoksa sadece hayata bakışı mı? Ya da çabama değecek bir değişim yarattı mı gerçekten?

Bu soruya J. D. Salinger, “Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabında şöyle bir cevap vermiş:

“Akademik eğitim sana bir şeyler kazandırıyor. Biraz yol alırsan zihninin boyutları hakkında fikir veriyor sana bu eğitim. Zihninin neye uyup neye uymadığı hakkında. Bir süre sonra da zihninin yapısına hangi düşüncelerin uygun olduğu hakkında bir fikrin oluyor. Her şeyden önce sana uymayan, sana yakışmayan düşüncelerle uğraşmaman için olağanüstü bir zaman kazandırıyor bu. Gerçek boyutlarını, gerçek ölçülerini alıp zihnini ona göre giydirip kuşandırıyorsun.”

Zihnin ölçülerini alıp ona göre giydirip kuşandırmak… Akademik eğitimi daha güzel açıklayan bir tanım olabilir mi, bilmiyorum. Ben bu süreçte çok şey kazandım, geliştim, dönüştüm ama maalesef beklenen mucize gerçekleşmedi. Onca yıllık çabamın sonucu hayallerimde, merakımda azalma ve daha fazlasını yapabileceğimi bile bile hiçbir şey yapamamak.

Sinemis Ecem ÜKE

 

YARARLANILAN KAYNAKLAR

D. Salinger, “Çavdar Tarlasında Çocuklar”, Yapı Kredi Yayınları 44. Basım sayfa 178

Golding, “Sineklerin Tanrısı” kitabında (İş Bankası Kültür Yayınları 26. Basım Sayfa 259-260)

 

GÖRSELLERİN ALINDIĞI SİTELER

https://www.elegantthemes.com/blog/business/the-importance-of-continuing-education-and-professional-development

https://www.behance.net/gallery/10060417/Portraits-Caricatures-II

Paylaş

Bir Yorum Yazın