EĞİTMEN OLUN

Siz de çevrimiçi eğitimlerinizi hazırlayın ve Educamy’de yayınlayıp bilgi ve deneyimlerinizden para kazanmaya başlayın.

Eğitiminizi hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 

1. EĞİTİMİNİZİN HEDEF KİTLESİNİ BELİRLEYİN

Bir eğitim hazırlamaya başlamadan önce eğitiminizin kimlere hitap edeceğini belirleyin. Yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler, ebeveynler, iş arayanlar, hobi edinmek isteyen yetişkinler, finansal yatırım yapacaklar, YouTube gibi platformlarda kanal açıp bunun üzerinden para kazanmak, yazılım öğrenmek, kişisel gelişim sağlamak isteyenler gibi hedef kitleleriniz olabilir.

Burada önemli olan, hedef kitlenizi açıkça tanımlamanızdır. Örneğin hedef kitlenizi iş arayanlar olarak belirlediniz. Artık bu hedef kitlenin hangi ihtiyaçlara sahip olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bunun için konuyu belirleme aşamasını geçin.

 

2. EĞİTİMİNİZİN KONUSUNU BELİRLEYİN

Hedef kitlenizi tanımladınız. Artık onların hangi ihtiyaçlara sahip olduğunu düşünmeye, hangi eğitimlerin onların işlerine yarayacağını düşünmeye başlamalısınız. Örneğin iş arayanları hedef kitleniz olarak belirlediniz. Etkili özgeçmiş oluşturmak, niyet mektubu yazmak, etkili görüşme teknikleri hedef kitlenizin ihtiyaçlarından bazıları olabilir. Başka bir örneği ele alalım. Kurum yöneticileri hedef kitlenizi oluşturuyor. Zaman yönetimi, toplantı yönetimi, işe alım teknikleri, duygu yönetimi, olumlu iş kültürü oluşturma gibi ihtiyaçlar belirleyebilirsiniz.

Bu ihtiyaçların hepsini tek bir eğitimde karşılamanız gerekmez. Çok uzun eğitimler, katılımcıların performansını düşürür, eğitiminizin izlenme oranını azaltır. Bu nedenle konunuzu sınırlayın. Eğitiminizde hedef kitlenizin hangi ihtiyacına hitap edeceğinize açık ve net olarak karar verin. Bir eğitimde her şeyi öğretmeye çalışmayın. Konuyu sınırlamanın önemini göz önünde bulundurun.

Konu seçiminde dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da konunuzun, hedef kitlenizin ilgisini çekmesi, onlarda bir öğrenme isteği oluşturmasıdır. Bunun için Google’da en çok aranan sözcüklerde konunuzun aranma sayısını, çeşitli eğitim platformlarında konunuzla ilgili ya da konunuza benzer eğitimlerin ne kadar talep gördüğünü inceleyin. Başka öğrenme platformlarında yer alan eğitimlerin benzerine değil, hedef kitlenize farklı şeyler katacak ayrıntılara odaklanın. 

 

3. İLGİNÇ BİR AD OLUŞTURUN

Hem eğitiminizin içeriğini yansıtacak hem de eğitiminizin giriş sayfasının incelenmesini sağlayacak ilginç bir ad oluşturun. Klasik, genel geçer ve her yerde kullanılan eğitim adları hedef kitlenizin ilgisini çekmeyecektir.

Düşünün, kâğıt ve kalemi alın, onlarca ad yazın. Siz olsaydınız hangi ada sahip eğitime tıklamak isterdiniz? Ailenize, arkadaşlarınıza, hedef kitlenizi oluşturan insanlara danışın ve insanları öğrenmeye teşvik edecek ada karar verin.

 

4. EĞİTİMİNİZİN HEDEFLERİNİ BELİRLEYİN

Hedef kitleniz zaman ve para fedakârlığında bulunarak eğitiminize katılacak. Bu nedenle sınırlarını net şekilde belirlediğiniz eğitiminizin onları hangi hedeflere ulaştıracağını çok iyi şekilde tanımlayın. Konuyla ilgili temel ve üst düzey düşünme süreçlerini dikkate alarak eğitiminizin kazanımlarını belirleyin. Temel ve üst düzey düşünme becerilerini anlamak ve bunlarla ilgili kazanım yazmak için Yenilenmiş Bloom Taksonomisi’nden yararlanın.

Kazanımlarınızı belirlerken sadece hatırlama ve anlama değil, bunlarla birlikte ve hatta daha çok uygulama, çözümleme, değerlendirme ve yaratma düzeylerine odaklanın. İnsanlar sadece dinledikleri derslerde yaklaşık 20 dakika sonra dikkatlerini kaybederler. Bu nedenle onlara uygulama yapma, bir görüş, durum, olay ya da sorunu çözümleme ya da bunları belirli ölçütlere göre değerlendirme ve özgün düşüncelere ya da ürünler oluşturma becerilerini kazandıracak kazanımlara mutlaka kazanım listenizde yer verin.

 

5. EĞİTİMİNİZİ BÖLÜMLERE VE DERSLERE AYIRIN

Hedeflerinizi bölümlere, bölümleri de derslere ayırın. Eğitiminiz tek bölümden de oluşabilir. Öyle bile olsa bunu birkaç derse ayırın. Her dersin süresinin 15 – 20 dakikayı geçmemesine özen gösterin. Her derste tanıma ve anlama düzeyindeki kazanımların yanında en az bir tane uygulama, çözümleme, değerlendirme ya da yaratma düzeyinde kazanıma yer verin.

 

6. DERSLERİNİZİ PLANLAYIN

Nasıl ki bir filmin, öykünün, romanın ya da tiyatro eserinin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri varsa derslerin de aynı bölümleri vardır.

Giriş bölümünde dersinize ilginç bir giriş yapın. Bir soru, problem, durum, örnek, olay, görsel vb.ni ilginç bir giriş yapmak için kullanabilirsiniz. Ardından dersinizin hedefini açıklayarak öğrenenlere neye odaklanmaları gerektiği konusunda ipucu verin. Hedeften haberdar olmak, öğrenenleri yanlış şeylere odaklanmaktan kurtarır. Yine giriş bölümünde yeni bilgi ve beceriler için önkoşul olan öğrenmeleri hatırlatın. Yeni bilgilerin, önceki bilgiler üzerine inşa edileceğini unutmayın.

Gelişme bölümünde o dersin hedeflerini gerçekleştirici bilgileri sunun ama bunu salt anlatım tekniğini kullanarak yapmayın. Çeşitli görsellerden ve örneklerden mutlaka yararlanın. İnsanların duyduklarının sadece yüzde 20’sini ama hem duyup hem de gördüklerinin yüzde 50’sini hatırladıklarını unutmayın. Söylediğiniz cümleleri slaytlarda göstermenin bir görsel yerine geçmeyeceğini de aklınızda tutun. Sadece anlatmanın dersinizi sıkıcı yapacağını ve kimsenin başka eğitiminizi almak istemeyeceğini de hatırlayın.

Her derste birçok bilgi vermeye çalışmayın. İnsanların kısa süreli belleklerinin süresi ve kapasitesi sınırlıdır. Bu nedenle ne kadar çok bilgi verirseniz, bunları zihinlerinde tutmak için önceki bilgileri silmek zorunda kalacaklardır. Her derste birkaç bilgi verin, dersin daha büyük bir bölümünü bu bilgileri anlama, uygulama, çözümleme, değerlendirme ya da bunları kullanarak yeni şeyler oluşturmaya ayırın.

Sonuç bölümünde o dersin kısa bir özetini yapın. Edindikleri bilgi ve becerilerle katılımcılardan neler yapmalarını beklediğinizi açıklayın. Bu belki dersin sonundaki bir testi çözmek, belki bir şey yazmak ya da bilgi ve becerileri bir yerde kullanmak şeklinde olabilir. Bir başka deyişle her dersin ya da bölümün sonuna mutlaka ölçme değerlendirme etkinlikleri koyun.

Ders ya da bölüm sonlarına pdf, ses dosyası gibi ek materyaller ekleyebilirsiniz.

 

7. DERSLERİNİZİ VİDEO HALİNE DÖNÜŞTÜRÜN

Ders tasarımlarınızı yaptıktan sonra bunları mp4 formatında video haline getirin. Video ve ses kalitenizin yüksek olmasına, araya ilgisiz sesler girmemesine özen gösterin. Videolarda gözükmeniz kişisel bir tercihtir ama gözükürseniz hem öğrenenler sizinle kişisel bir bağ kurarlar hem de jest ve mimiklerinizden çok şey öğrenebilirler.

 

8. TANITIM VİDEOSU OLUŞTURUN

59 saniyeyi geçmeyecek bir tanıtım videosu oluşturun. Bu videoda eğitiminizin kimlere yönelik olduğunu, katılımcılara neler sağlayacağını, bir başka deyişle katılımcıların edindikleri bilgi ve becerilerle neler yapabileceklerini ilginç bir şekilde anlatın.

 

9. EĞİTİMİNİZLE İLGİLİ TANITIM BİLGİLERİNİ GİRİN

Eğitim tanıtım formunu indirin ve bilgileri eksiksiz şekilde doldurun.

Eğitiminiz için belirlediğiniz fiyatı formda mutlaka belirtin. Fiyat belirlerken benzer eğitimlerle ilgili piyasa araştırmasını mutlaka yapın. Ayrıca insanların alım gücünü göz önünde bulundurun. Pahalı bir eğitimi daha az, makul fiyatlardaki bir eğitimi daha çok kişinin tercih edeceğini dikkate alın.

Eğitiminizin çeşitli aralıklarla yapılan indirimli satışlarda yer almasını isteyip istemediğinizi mutlaka belirtin.

 

10. TANITIM VİDEONUZU VE TANITIM BİLGİLERİNİ GİRDİĞİNİZ FORMU BİZE GÖNDERİN

Hazırladığınız tanıtım videosunu ve doldurduğunuz eğitim tanıtım formunu info@educamy.net adresine yollayın.

 

11. ONAY ALDIKTAN SONRA EĞİTİMİNİZİ SİSTEME YÜKLEYİN

Eğitiminize onay verilmişse size eğitmen olarak bir kullanıcı adı ve parola yollanacaktır. Bunları kullanarak videolarınızı ve derslerinizle ilgili diğer materyalleri bölümler ve derslere göre sisteme yükleyin. Ölçme – değerlendirme etkinliklerini sistem üzerinde oluşturmanız gerekmektedir. Bu konuda her zaman desteğimizi alabilirsiniz.

 

12. GELİR PAYLAŞIMI NASIL YAPILIR?

Eğitimlerinizden elde edilen gelirin yüzde 60’ı tarafınıza ödenir. Eğitiminizle ilgili reklam giderleri tarafımızca yapılır. Siz de kişisel sosyal medya hesaplarınız ya da tanıdıklarınız aracılığıyla eğitiminizin duyulmasını ve sağlayabilirsiniz.

 

13. NASIL ÖDEME ALACAĞIM?

Her ay kaç eğitiminizin hangi fiyattan satıldığı sistem tarafından belirlenir. Bu tutarın yüzde 60’ı sonraki ayın ilk beş günü içinde hesabınıza yatırılır. Ödeme yaparken imza karşılığında gider pusulası kesilir ve pusulada yazan stopaj miktarı alacağınızdan düşülür. Böylece sizin adınıza vergi ödemesi yapılmış olur. Ticari bir kuruluş iseniz alacağınız miktar karşılığında fatura kesmeniz istenir. Bu durumda stopaj kesintisi yapılmaz.

Paylaş
Bize Sorun
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size yardımcı olabilir miyiz?
0
SEPETİNİZ
  • No products in the cart.