ELEŞTİREL DÜŞÜNME

Yaşantımızın büyük bölümünde görsel, işitsel ve basılı araçlarla iletilen birçok bilgi ve mesaja maruz kalıyoruz. Bunların büyük bölümü, düşünce ve tutumlarımız etkileyerek güç odaklarının istediği şekilde düşünmemizi ve davranmamızı sağlamaya yönelik. Toplumumuzun en temel sorunlarından biri de sunulan bu bilgi ve mesajları objektif şekilde değerlendirememek, bunların altında yatan gizli amaçları saptayamamak, neyin doğru, neyin yanlış olduğuna karar verememek. İşte bu noktada eleştirel düşünmenin, toplumumuz ve yaşantımız için önemi ortaya çıkıyor çünkü eleştirel düşünme, algımızı, düşüncelerimizi ve inançlarımızı yönlendirmeye çalışan güçlere karşı elimizdeki en önemli silahlardan biri. 

Kesinlikle. Küçük yaşlardan itibaren tüm bireylere kazandırılması gereken eleştirel düşünme becerisi, bizi neyin doğru olduğuna karar vermemiz ya da neye inanacağımız konusunda yönlendirilmekten, bocalamaktan kurtarıyor, nesnel kararlar almamızı sağlıyor.

Evet, eleştirel düşünmeyi oluşturan çeşitli beceriler bulunmaktadır. Bunlar eğitimimizde uygulamalı olarak ele alınmaktadır.

Eleştirel düşünme becerisi okulöncesi yaşlardan itibaren kazandırılabilir. Bunun nasıl yapılacağı eğitimimizde tartışılmaktadır.

Evet, hem sayısal hem de sözel derslerin tamamında okulöncesi yaşlardan üniversiteyi bitirene kadar eleştirel düşünme becerisi kazandırılabilir. 

Hayır, bu etkili bir yöntem değildir. Önemli olan derslerin üst düzey düşünme becerilerini geliştirecek şekilde planlanması ve gerçekleştirilmesidir. Eleştirel düşünme de bu becerilerden biridir. Derslerin bu şekilde nasıl planlanabileceği eğitimimizde ele alınmaktadır. 

Bu eğitimde;

– Eleştirel düşünme becerisine duyulan ihtiyacı belirleyecek,

– Eleştirel düşünme becerisini ve bunu oluşturan alt becerileri açıklayacak,

– Eleştirel düşünme becerisiyle öğretim programlarındaki kazanımlar arasında ilişki kuracak,

– Eleştirel düşünme becerisini geliştirmek için derslerinizde kullanabileceğiniz etkinlikler geliştireceksiniz.

– Eleştirel düşünme neden yaşamsal öneme sahip?

– Eleştirel düşünme nedir?

– Eleştirel düşünen birey neler yapar?

– Eleştirel düşünmeyi oluşturan beceriler nelerdir?

– Öğretim programlarında eleştirel düşünme nerede?

– Eleştirel düşünme becerisini geliştirmek için hangi uygulamalar yapılabilir?

Paylaş
Bize Sorun
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size yardımcı olabilir miyiz?
0
SEPETİNİZ
  • Sepetinizde ürün yok.