HEDİYE CÜMLELER

HEDİYE CÜMLELER

Uzun ve zorlu bir yılın ardından yepyeni bir yılın heyecanı var içimizde. Bu yeni yılı karşılarken bizi kör kuyulardan çıkaracak kitaplar alalım mı sevdiklerimize?

Mesela çok sevdiğimiz birine:

 “Seni hiçbir dünya telaşına değişmedim ben.” Şükrü Erbaş

 “Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım” Turgut Uyar

 “Gül kokuyorsun bir de amansız, acımasız kokuyorsun” Edip Cansever

“Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna” Nilgün Marmara dizelerini barındıran şiir kitapları armağan etsek sevgimizi kanatlandırmak için güzel olmaz mı?

Kırgınlığımızı;

“Bu perişan halime sebeptir, senin unutmuşluğunu affetmeyeceğim.” Gülten Akın

“Ah benim dağ gibi durup dal gibi kırılan kalbim” Cahit Zarifoğlu

“Körlerin en kötüsü artık görmek istemeyen kördür.” Jose Saramago

“İnananlar mutludur. Şüphe edenler ise bilgili” Edgar Allen Poe  cümleleriyle ifade etsek daha iyi anlaşılmaz mıyız?

Toplumsal kaygıları olan, eleştirel gözlere sahip insanlara;

“İnsanlığın sonu, diye düşündü Asil. Nerede durması gerektiğini bilememekten gelecek. Sınırın hangi yakasında doğduğunu ve öleceğini bilememekten gelecek, insanlığın sonu.” Hakan Günday

“Dünyada, zamanın akışı içinde bazen önemli anlar vardır. Bu anlarda en uzak yıldıza kadar evrendeki her şey, yalnızca tek bir defaya özgü olmak üzere bir konum alır. Ne öncesinde ne de sonrasında bu konum bir daha asla meydana gelmez.” Michael Ende

Hayır,” dedi Şahmeran. “İnsanoğlu ihanet eder.(…) Dikkat et ‘senden korktum’ demiyorum, ‘seni görünce korktum’ diyorum. İnsanoğlu ile bir vazgeçtim vardır benim. Bundan çok yıllar önce bir kez güvenmiştim ona. Bir kez sınamıştım onu. Daha sonra bedelini çok büyük ödedim bu güvenin. Bu yüzden de bir kez daha ihanete uğramak istemiyorum yâ Camsap. İhaneti bir kez bile tatmış olmak, yüreğin bir yerini onarılmaz kılıyor; derinden, çok derinden kopan bir şey bir daha geri gelmemecesine yitip gidiyor. Sevdiğinin, güvendiğinin, inandığının ihanetine uğramaksa anlatılır, katlanılır, dayanılır bir acı değil. İnsanoğlunun yüreği çabuk çürür. “ Murathan Mungan cümlelerini okuma şansı versek mutlu olmazlar mı?

 Geleceğin hep umut taşıdığını;

“Yeni kapıları açmak gerek, yanlış kapıları, doğru kapıları, ama açmak, mutlaka açmak.” Sevgi Soysal

“Gam gönülden neyi sökerse, karşılık olarak daha iyisini getirir.” Mevlânâ

“Zorla sevin. Zoraki sevin çünkü hayatta her şey severseniz vardır.  Nefret ederseniz ölür.” Şebnem İşigüzel sözleriyle anlatsak kendimize en güzel yeni yıl hediyesini vermez miyiz?

Bu yılbaşında kendinize, çocuklarınıza sevdiklerinize kitap alın, onlara yeni kapılar açın,  ben sevdiklerime kitap alacağım, belki onlar da bana alır.

Sevda ARSLAN

Paylaş

Bir Yorum Yazın