HER ŞEYOLOG

HER ŞEYOLOG

“(…) çünkü o hiçbir şey bilmediği hâlde bildiğini sanıyor ben ise bilmiyorum ama bildiğimi de sanmıyorum. Daha doğrusu bilmediğimi biliyorum.”* diyor Sokrates Antik Çağ’da. Bu tevazu ile 21. yüzyılda yaşasaydı popülerlik çarkı onu öğütüp yok ederdi sanırım çünkü bu çağ, ben her şeyi bilirim diyenlerin çağı; tevazu ise anlamı unutulmuş bir sözcük.

Sosyal medya ve benlik algısındaki çarpık gelişme, kendini her şeyin önünde gören bireyler yarattı.  İnsanların işiyle öne çıktığı ağlarda unvanlar doğal olsa da tamamen kişisel ağlarda yer alan, abartılı ben övgüleri araştırma konusu olacak düzeyde. Kimin ne olduğunu aslında “ne olmadığını” anlamak için sosyal medya tanıtım bilgilerine bakmak yeterli. İşte birkaç örnek:

“Yazar, öğrenci koçu, rehberlik uzmanı, kimyager, öğretmen, genel yayın yönetmeni…”  Bu tanımlamaların hepsi bir kişiye ait. Daimi öğrenmeye inanmama rağmen “kendi kendine” verilmiş bu unvanlar beni düşündürüyor. Farklı alanlara ilgi duyuyor olmak bizi o alanın uzmanı yapar mı?

Başka bir örnek ” Yazar, senarist, koordinatör, oyuncu, antrenör, gurme.” Tüm bu sıfatlarla donanmış kişi bu işlerin hiçbirini profesyonel olarak yapmıyor üstelik. Gerçek alan uzmanları ise iş ağları dışında bu tür bilgileri kendilerini tanımlamak için kullanmıyor.

Uyaklı iki dize yazınca şair, güzel birkaç kare yakalayınca fotoğrafçı, öğrencini güdülediğinde öğrenci koçu, on on beş sayfa yazınca yazar olunur mu? Donanım, liyakat, emek, eğitim olmadan kendi kendine biçtiğin elbisenin yakası düzgün durmaz.  Bunlara sahip kişinin de unvanlarını sıralamasına gerek kalmaz.

Eskilerin tabiriyle zarfa değil mazrufa baktığımızda insanları da kendimizi de doğru tanıyacağız. Eğitimci ve sanatçılar sosyal medya fenomeni değildir. Beğeni ve takipçi sayısıyla değil; sanatlarıyla, öğrencileriyle var olurlar. Her şeyolog olmaya ihtiyacınız yok.

İmza: Yazar olmayan biri.

*Platon,  Sokrates’in Savunması.  Çeviren: Niyazi Berkes, Cumhuriyet Yayınları

Paylaş

Bir Yorum Yazın