İÇİMİZDEKİ YETİŞKİN

İÇİMİZDEKİ YETİŞKİN

İçimizde bir çocuk var! Oyun oynamak isteyen, şımartılmayı, övülmeyi bekleyen, taklit eden, annesi gibi yemek yapan, babası gibi kokan, ebeveynlerinin çok takdir ettiği o komşu çocuğu gibi olmaya çalışan bir çocukla yaşıyoruz hep. Ve bunu biliyoruz. Çünkü yıllardır anlatılıyor. Duyar gibi oldunuz farkındayım. Şimdi benim de kulağımda aynı ses “ İçimizdeki çocuk”.

Her çocuğun içinde de bir yetişkin olsa keşke.

İhtiyaçlarını belirlese,

Onları gidermek için doğru yollar seçse,

İncelese, analiz etse,

Verileri teste tabi tutsa,

Geçerli olanı geçersiz olandan ayırsa,

Eski bilgilerini güne uyarlasa,

Artık işlemeyenleri silse işleyenleri geliştirse,

Geçmişe takılıp kalmasa mesela,

Gelecek için bu kadar kaygılanmasa.

Tıpkı “Saat kaç?” sorusunun yanıtı gibi hep şimdi ve buradayı gösterse.

Ah keşkeeee…

Neler yapardık onunla?

Bir kere her dakikayı bir fırsat olarak görürdük. Doğru olanı anlatmaya, öğütlerler vermeye bu denli zaman ayırmaktan vazgeçerdik. O zamanı, yetişkine verir, “Dene yanıl, yine dene yine yanıl ya da yap.” derdik.

Ön yargısız olurduk, genellemeler yapmazdık. Geçmişten getirdiğimiz “gerçekmiş” gibi gelenlerden özgürleşirdik.  “Oh be!” derdik “Oh be, hayat sonsuz bir deneyim ve ben şimdi tam da bugün bu deneyimler için buradayım. Neye ihtiyacım, var nereden başlamalıyım, hayatın bana sunduğu SORU(N)LAR neler?” der, işe koyulurduk.

Şimdi ben size diyorum ki; “Evet, her birimizin içinde bir yetişkin var, her çocuğun her öğrencinin içinde de aynı zamanda.”

Haydi, uyuttuğumuz, unuttuğumuz, uyuşturduğumuz, ebeveyn bilgilerinin işgali altında tuttuğumuz şu yetişkini artık U-YAN-DI-RA-LIM !

Yetmesin; ayağa kalkıp çocuklarımızın, gidip öğrencilerimizin yetişkinlerini de uyandıralım.

Sonra bakalım neler olacak…

 

Eda KARAÖZ

Paylaş

Bir Yorum Yazın