KİTAP MI ÖĞRETİR, VİDEO MU?

KİTAP MI ÖĞRETİR, VİDEO MU?

Yüz yüze ya da uzaktan, öğrenmenin ortak yönünü sorsam muhtemelen herkes “kitap” der. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, söz konusu eğitim olunca kendimizi kitap kullanmak zorunda hissediyoruz.

North Dakota Üniversitesi’nden Virginia Clinton, ders kitaplarına ödeyecekleri paradan tasarruf etmelerini sağlamak için öğrencilerini çevrimiçi materyallere yönlendirmiş ancak öğrencilerin çoğunluğu kâğıdı tercih ettiklerini, kâğıttan okuduklarında daha iyi anladıklarını, öğrendiklerinin daha kalıcı olduğunu söylemiş. Bunun üzerine yapılan araştırma, öğrencileri doğrular nitelikte sonuçlar sunmuş. Bu araştırmanın detaylarına  “Okuduğunu Anlamada Kâğıt mı Ekran mı Daha Etkili?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Açıkçası ben online eğitimle birlikte basılı ders kitaplarının çoğunlukla ortadan kalkacağını, o ağır kitapların yerini e-kitapların alacağını düşünmüştüm. Bana bunu düşündüren şey ise çevremdeki çoğu insanın yavaş yavaş dijitale yönelmesiydi. Bu düşüncemi yerle bir eden, İngilizce kursunda alınan bir karar oldu. Son kurun dersleri (C2 seviyesi), tamamen birbirinden bağımsız videolar üzerinden işlendi. Hiç kitap kullanmadık, defter ise çok çok az kullandık. Bir önceki kurda (C1 seviyesi) ise hepimizin elinde basılı bir ders kitabı vardı. Aynı kitap ayrıca hepimizin e-postasına PDF halinde gönderilmişti. Dolayısıyla okuyacağımız metinler, öğreneceğimiz yeni kelimeler bize önceden verilmişti. Kaçırılan bir ders, pekâlâ okunup az çok öğrenilebilecek durumdaydı. Fakat e-kitapta öyle doya doya okuyup öğrenme gibi bir şansımız yokmuş a dostlar. Çat diye elektrik gidince, şarj bitiverince pat diye kalıveriyorsunuz.

Lütfen e-kitaptan körü körüne nefret ettiğimi düşünmeyin ama o şey kesinlikle kitap değil. Bir parmağınızın azıcık yana basmasıyla kendinizi 500 sayfa ileride buluyorsunuz. Sürekli bulunduğunuz sayfayı kontrol etmelisiniz ki yanlışlıkla bir yere basarsanız eski sayfanıza geri dönebilin. Tamam, kabul ediyorum; önceden de e-kitaba sıcak bakmıyordum ama artık nefret ediyorum.

Şimdi e-kitaplara karşı nefretimi bir kenara bırakıp öğrenirken kitap (e-kitap dâhil) mı, video mu konusuna geliyorum. Bana tercihimi sorarsanız “video” derim. Bu yazıyı yazarken farklı yaş ve eğitim düzeyindeki insanlara da sordum, video seçeneğine karşılık kitap cevabını veren bir kişi bile çıkmadı. Neden video sorusuna aldığım cevaplar ise şöyle;

1) Videolar hem görüntü hem ses içeriyor. Bu sayede eğitim düzeyiniz ne olursa olsun öğrenme gerçekleşiyor. Yani videodan bir şeyler öğrenebilmek için okuma bilmenize gerek yok. Özellikle YouTube, Google gibi platformlardaki sesli arama özelliği “okuma yazma bilme zorunluluğu”nu da ortadan kaldırdığı için video daha fazla tercih ediliyor.

2) Video izlerken not alabilir ya da başka bir işle meşgul olabilirsiniz. Bu sayede zamandan kazanmak da mümkün.

3) Videoda söylenen sözleri, gördüğünüz görüntüyü tekrar tekrar dinlemek ya da izlemek, yavaşlatmak ya da hızlandırmak mümkün. Bu sayede konuyu anlamama gibi bir durum söz konusu değil.

4) Kitaplardaki hatalı çevirilerden kaynaklanan sorunlar, düşük ya da eksik cümle kullanımları videolarda çok daha az. Aynı zamanda videolarda konuşma dili kullanıldığı için bu tip sorunlar kitaplara göre çok daha tolere edilebilir düzeyde çünkü işin içine tonlamalar, jest ve mimikler de katılıyor. Konuşulan dili bilmeseniz bile bir şeyler öğrenmeniz mümkün.

Sonuç olarak kitapları eğitimden koparmak mümkün görünmüyor. Yüzlerce yıldır şekil değiştirse de hayatımızda kalıcı olan kitaplar gelecekte de yaşamımızda olmaya devam edecekler. E-kitaplar her ne kadar ekonomik ve fiziksel olarak avantajlı olsa da anlık bir kullanım kolaylığı sağlıyor ve öğrenme açısından pek kullanışlı değil. Basılı kitaplarsa çoğunlukla kaliteli ve kalıcı bir okuma deneyimi isteyen insanlar tarafından tercih ediliyor fakat konu bir öğrenme deneyimi olunca ses ve görüntü avantajı nedeniyle video tercih ediliyor.

Sinemis Ecem ÜKE

Paylaş

Bir Yorum Yazın