ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI! EĞİTİMDE DEĞİŞİMİ SİZ BAŞLATIN!

ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI! EĞİTİMDE DEĞİŞİMİ SİZ BAŞLATIN!

Bugüne dek öğretmenlere ve eğitim uzmanlarına yönelik, öğretimin nasıl iyileştirilebileceği ve öğrencilerin nasıl öğrenme sürecinin merkezine alınabileceği ile ilgili yüzlerce çalışma yapıldı, eğitimler verildi, kitaplar yazıldı.

Bir eğitimci olarak ben, bugün, başka bir yol denemek istiyorum. Öğrenenler olarak sizler, eğitimin daha verimli, keyifli ve sürdürülebilir olmasında neden etkin rol almayasınız? Neden yöneticilere, öğretmenlere ve uzmanlara yol göstermeyesiniz? Neden önerilerde bulunmayasınız?

Daha açık söyleyecek olursam; neden daha kaliteli bir eğitim için sizler de çaba göstermeyesiniz?

Sizlere dijital yerliler diyoruz yani dijital dünyanın içine doğan, onun dilini ana dili gibi konuşan, onun telefon, tablet gibi araçlarını, vücudunun bir parçası gibi kullanabilenler…

Bizler ise dijital göçmenleriz, yani hayatının bir bölümünü internetsiz, bilgisayarsız, hatta cep telefonsuz geçirmiş ama şimdilerde bunlarla yaşamaya alışmış olanlar; dijital dili sonradan öğrenenler, yani göçmenler…

Eğitimde durum şuna benziyor; göçmenler yeni bir dünyada, o dünyanın yerlilerini, onlara fikirlerini sormadan, eğitmeye çalışıyor. Sizce bu mümkün mü?

Elbette yöneticilerin, öğretmenlerin, eğitim uzmanlarının onlarca yıllık birikimleri, deneyimleri var. Elbette bilimsel çalışmalara dayalı eğitim uygulamalarımız var ama öte yandan kabul etmemiz gereken bir gerçek de var; sizin dünyanıza ve dilinize tam olarak hâkim olamıyoruz. Bu noktada sizi, öğrenme sorumluluğunuzu alıp eğitimcilerle el ele vermeye çağırıyorum.

Bu, bir değişim çağrısıdır!

Kaç yaşında olursanız olun, hepiniz, derslerin bir bölümünde sıkılmış, dikkati dağılmış, öğrenmekte güçlük yaşamış ve okulun olmadığı bir dünya hayal etmişsinizdir. Peki, amaç sizlere faydalı olmaksa neden bu olumsuzlukları yaşıyorsunuz? Bir düşünün.

Belki kişisel farklılıklarınız var -daha hızlı ya da daha yavaş öğreniyorsunuz- ve öğretim süreci, bu farklılıklarınızı göz ardı ediyor.

Belki ilgi alanlarınız çok farklı ve okul, bunlara hitap etmekte zorlanıyor çünkü konular sizin ilgilerinize göre belirlenmiyor.

Belki seçme şansınız olmadığı için, belki kim olduğunuzu gösteremediğiniz için, belki de sadece o gün kendinizi kötü hissettiğiniz için öğrenemediğiniz konular, edinemediğiniz beceriler oldu.

Neden ne olursa olsun, gelin bu kez eğitimin sorunlarına tersten, yani sizin deneyimlerinizden, sizin dilinizden, sizin dertlerinizden bakalım.

Eğitimle ilgili her sorunun kaynağı öğretmenler olmadığı gibi her çözümün kaynağı da onlar olamazlar. Bir şeyler değişecek, iyileşecekse, bu sizlerin de sorumluluk almasıyla olacak.

Sistemi büyük ve yavaş bir canlı gibi düşünün, hareketleri ağır ve sınırlı. Onu hızlandırmak için fikirlerinize, hepsinden önemlisi, “Eğitim benim için! Beni dinleyin, anlayın!” demenize ihtiyaç var.

Nasıl mı yapacaksınız?

Sonraki yazılarda başlangıç için birkaç önerim olacak ama sonra sizler, kendi yolunuzu elbet bulacaksınız.

Gelin harekete geçelim: Okullar sizin, öğrenme sizin!

Ebru PINAR

Paylaş

Bir Yorum Yazın