ÖĞRETMENİN DİLİNDEKİ KÜÇÜK DEĞİŞİMLER BÜYÜK FARKLAR YARATIR

ÖĞRETMENİN DİLİNDEKİ KÜÇÜK DEĞİŞİMLER BÜYÜK FARKLAR YARATIR

İnanılmaz bir öğrenme etkinliği planladınız.  Özerklik ve eğlence gibi içsel motivasyonlarla dolu, etkileşimli bir etkinlik. Öğrencilerinizin onu seveceğinden ve işe koyulmak için inanılmaz bir enerjiye sahip olacağından eminsiniz ve onları izlemek için sabırsızlanıyorsunuz.

Etkinliği uyguladığınızda sanki sınıfta tüm enerji düşüyormuş gibi oluyor. Bu, öğrencileriniz etkinlikten hoşlanmadıklarından değil, işin kendisinden çok sizin ne beklediğinizle ilgilendikleri için. 

“Ne kadarını yapmamız gerekiyor?” diye soruyor bir öğrenciniz. “Bu çalışma notla değerlendirilecek mi?” Bilmek istiyor bir diğeri. “Bu yeterince iyi mi?”, “Öğretmen bizden bunu mu istedi?” diye soruyor biri diğerine.

Ne oluyor? Öğrenciler neden gerçek katılımdan çok öğretmene uyumla, onun onayıyla ilgileniyor? İşlerine neden bu kadar az sahip çıkıyorlar? Ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey var mı?

Dilde Küçük Değişiklikler

Öğrencilere kullandığınız dili düşünün. Öğrenci merkezli mi yoksa öğretmen merkezli mi konuşma eğilimindesiniz? Aşağıdaki tabloda kullandığımız dile ilişkin bazı örnekler var. Bunları okurken, bazen çok küçük değişikliklerin bile, öğrencilerin etkinlikler hakkında nasıl hissedeceklerini derinden etkileyebileceğini fark edeceksiniz.

Öğretmen merkezliliği vurgulamak…Öğrenci merkezliliği vurgulamak…
Bugün sizler için planladığım heyecanlı bir etkinlik yapacağız.Bugün, heyecanlı bir etkinliğe katılacaksınız.
Denemelerinizi bana göstermeye hazır olun!Denemelerinizi paylaşmaya hazır olun!
Sizden, 12 santimetreküplük bir kule tasarlamanızı istiyorum.Bakalım 12 santimetreküplük bir kule tasarlayabilecek misiniz?
Bu projede gerçekleştirmenizi istediğim üç şey…İşte size başarmanız gereken üç şey…
Eğer önümüzdeki 20 dakika sıkı çalışırsanız dersin sonunda eğlenceli bir etkinlik sizi bekliyor.Ne kadar yapabildiğinizi görmek için önünüzde 20 dakika var.
Eğer 100 almak istiyorsanız yapmanız gereken üç şey…Başarınızı arttırmak için yapabileceğiniz üç şey…
Bu proje için üçünüzün de ne kadar çok çalıştığını biliyorum.İlerlemek için üçünüz de bir takım olarak çok iyi çalıştınız.

Küçük değişikliklerin bile (“Bana göstermeye hazır olun…” yerine “Paylaşmaya hazır olun…”gibi) öğrencilerin bize tepki verme şeklini değiştirebilmesi inanılmaz değil mi? Dilinizi incelemekle ilgileniyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, işte size bir öneri:

Bir dahaki sefere dersteyken kendinizi kaydedin. Dersinizi videoya çekin ya da dersin ses kaydını alın. Daha sonra bunları izleyin ya da dinleyin ve öğretmen merkezli ifadelerinizi not edin. Ardından bazı alternatifler bulmaya çalışın (yukarıdaki tablodakiler gibi). Bir sonraki derste bu yeni ifadeleri kullanmayı deneyin. Öğrencilerinizin katılımının nasıl çiçek açmaya başladığına şaşırabilirsiniz!

Ebru PINAR

KAYNAK

https://www.ascd.org/blogs/small-shifts-in-teacher-talk-make-a-big-difference

yazısından çevrilerek düzenlenmiştir.

Paylaş

Bir Yorum Yazın