ÖĞRETMENLER RAHATA ALIŞTI!

ÖĞRETMENLER RAHATA ALIŞTI!

Geçen Mart’tan bu yana öğretmenler, arada yüz yüze eğitime dönseler bile uzun bir süreci uzaktan eğitim deneyimi yaşayarak geçirdiler. Bu deneyim, uzaktan öğretmen olmanın ne kadar da konforlu, ne kadar rahat olduğunu hepimize gösterdi!

Öğretmenlerin ilk fark ettikleri değişiklik, evlerinin sıcak ve dertsiz ortamından çıkmadan işlerini yapabilecekleri ve maaş almaya devam edebilecekleri oldu. Düşük kredi ile aldıkları denize ya da doğanın bir başka enfes görüntüsüne nazır villalarında, son teknoloji bilgisayarları ve sınırsız internet bağlantıları ile nasıl da rahattılar! O kadar ki virüsün yayılmasından sorumlu tutulan Çinlilerin heykellerini, salonlarına koyacak minnettarlık noktasına geldiler.

Dersleri 30-40 dakika, ders aralarında evlerinde çalışan yardımcılarından bol köpüklü bir latte isteyip manzaranın keyfini çıkararak dinlenebiliyorlar, okula gidemeyen çocuklarını, üst salonda, mürebbiyelere emanet etmenin huzuru ile sadece derslerine odaklanıyorlardı.

Tüm öğrenciler, teknolojik imkânların sağladığı eşitliği iliklerine kadar hissediyor, en ufak bir bağlantı sorunu yaşansa ekipler anında olaya müdahale ediyorlardı. Zaten pandeminin ilk haftasında bağlantı sorunları tamamen çözüldüğü için öğretmenler bir kez daha rahatlamıştı.

Bir süre sonra rahatları arttıkça arttı çünkü işleyecekleri konu ve kazanımlar için aktif öğrenme sağlayacak hazır ders planları ve çeşit çeşit materyaller üreten uzmanların desteği geldi. Artık içerik için çaba harcamaları da gerekmiyor. Öğretim programları, pandemi nedeniyle seyreltildiği ve yeni yöntemler kullanmak kolaylaştığı için her şey şu an adeta hayal gibi.

Bir öğretmenin var oluş nedeni olan öğrencileri ve onların gözlerindeki ışık, yüreklerindeki sevgi, çocukça merakları, birbirleriyle oyunları, paylaşımları uzaktan eğitim sürecinde öyle arttı öyle derinleşti ki öğretmenler manevi olarak da çok rahatlar.

Okul yönetimleri de eskisi gibi değil, birden değiştiler; daha esnek, yenilikçi, değişime adapte olmuş şekilde öğretmenlere destek oluyor hatta sınav yapma, not verme, velilerle iletişim kurma gibi konularda öğretmenlerle birlikte karar alıyor, süreci ortak akılla yönetiyorlar.

Tabi, bu kadar rahatlık öğretmenlere yeni bir alan daha açtı; derslerinden arta kalan zamanlarda, TV programlarına evlerinden bağlanarak anlamadıkları konularda saatlerce konuşup on binlerce lira ek kazanç da sağlayabiliyorlar. Böylece bir noktadan itibaren bakanlık bütçesinin en büyük masraf kalemi olmaktan çıkmaya hazırlanıyorlar.

Eyy pandemi, sen nelere kadirsin!

 

Ebru PINAR

Paylaş

Bir Yorum Yazın