OYUN UYDURMA OYUNU

OYUN UYDURMA OYUNU

Anne babalara, evde çocuklarıyla gerçekleştirebilecekleri “Doodle” ve “Teraryum” etkinliklerinden sonra yine hayal gücünü harekete geçirebilecek ama aynı zamanda zihinsel gelişimi destekleyecek yeni bir öneriyle sizlerleyiz.

“Oyun Uydurma Oyunu”

Oyun, eğitimcilerin öğrenme süreçlerini tasarlarken sıkça destek buldukları bir yöntemdir. Belli bir öğrenme hedefine yönelik oyun tasarımları yapmak ve öğrenenleri, tasarlanmış bu süreç içinde harekete geçirerek gözlemlemek, öğrenmeyi izlemek ve değerlendirmek mümkündür, yöntem son derece işlevseldir de. Bir diğer açıdan bakıldığında ise kuralları, atmosferi, amacı yetişkin tarafından belirlendiğinden “yapılandırılmış” oyunlardır bunlar ve oyun, ne kadar yapılandırılırsa oyun olmaktan o kadar uzaklaşma riski taşır.

Anne babalarla çocuklar arasındaki paylaşımlarda biraz daha özgürlük mümkündür. Bu iddiamın ne kadar mümkün olduğunu görmek için gerçekleştirdiğimiz etkinliği sizlerle paylaşmak istiyorum.

İster eğitim bilimden, ister psikolojiden isterseniz de anılarınızdan bakın, oyunun çocuk üzerindeki yaratıcılık, motivasyon, yarışma, paylaşma etkilerini hepimiz biliyoruz.

Neden oyun uydurmak?

Canı çok sıkılan ve ekrandan uzak tutmaya çalıştığım kızıma “Bir oyun uydursan. Sonra o oyunu hep birlikte oynasak, ne dersin?” diye sordum. Daha bu ilk cümle bile, onu heyecanlandırıp coşturmaya yetti. Bu andan itibaren düşünceler zihninde uçuşmaya başladı ve “Buldum, evde bazı şeyler bulup getireceğiz.” dedi. Bir oyunun sahip olması gereken özellikleri de kendi kendine belirlemeye başladı.

  • Oyunumun adı ne olsun?
  • Oyunu nasıl kazanıyoruz? Oyunun amacı ne?
  • Kurallar neler?
  • Kazanana ödül verecek miyiz?
  • Ödül ne olacak?

gibi. Benim için etkinliğin en önemli bölümü de zaten kızımın bu soruları yanıtlamaya çalıştığı bölümdü.

Oyunun adı: Bul Getir!

Oyun nasıl oynanıyor? Oyunun lideri oyunu tasarlayan kişi, bir nesne ya da bir özellik seçiyor. Katılımcılar üç dakika içinde olabildiğince çok o özellikte nesne bulup getiriyorlar. Süre dolunca nesneler sayılıyor. En çok nesne bulan etabı kazanıyor. Etabı kazanan oyuncu, bir sonraki nesnenin ne olacağını belirliyor. Oyun bu şekilde devam ediyor.

Oyun nasıl sona eriyor? Lider, oyunu kaç etap planladıysa o kadar oynanıyor. En çok etap kazanan oyuncu, birinci oluyor.

İlk etapta kızımın deyişiyle “sümger” aradık. Takı kutularından, ayakkabılıktan, mutfaktan bulabildiğimiz süngerleri topladık.

İkinci etapta kırmızı nesneler topladık.

Üçüncü etapta ise güzel kokan şeyler bulup getirdik.

Ödül neydi? Biz yine kızımın isteğiyle, birinciye, kendi yaptığımız doodle çalışmalarından birini armağan ettik 🙂

Oyun tasarlamaya çalışan çocuğunuzu dikkatle ve keyifle izlemenizi öneriyorum. Bu eşsiz bir üretme, tasarlama süreci. Çocuğunuz ile ilgili pek çok ipucu elde etmenizi sağlıyor. Kızım ne oynamaktan keyif alıyor? Neden? Tasarlama sürecinde zihni nasıl işliyor? Oyunu bizlere açıklarken nasıl bir tutum takındı? Oynarken tutumu nasıldı? Diğer oyuncularla nasıl bir paylaşım içindeydi?

Elbette yukarıda anlatılan oyun, çok karmaşık, orijinal bir tasarım değil ama yaşına uygun bir deneme olduğu ve süreci tamamen kendi başına planladığı için kızım alkışı hak ediyor.

Sizlere de keyifli oyun uydurmalar ve şimdiden alkışlar…

Ebru PINAR

Paylaş

Bir Yorum Yazın