SINAV ONLINE, ÖĞRENCİ OFFLINE

SINAV ONLINE, ÖĞRENCİ OFFLINE

Pandemiyle birlikte hayatımızda öncesiyle karşılaştıramayacağımız kadar büyük yer kaplayan online eğitim, beraberinde online sınavları da getirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi bu geliş pek hoş olmadı.

Elbette öğrenci ister ki sınavlar olmasın, o stres hiç yaşanmasın. Çoğumuzun  hayallerini süsleyen “sınavsız eğitim” yükseköğretim öğrencilerinin bir kısmı için gerçek oldu.

Peki, bundan mutlular mı?

Cevap: Çoğunlukla hayır.

Sebep? Sınavların yerine geçmesi için verilen ödevler, zaten ödev olarak verilmesi gereken ödevler ve online eğitimdeki aksaklıkları dengelemek için verilen ödevler olmak üzere tüm yükümlülükleri üç kat arttı da ondan.

Üniversitelerin klasikleşmiş “Bir vize bir final bir ödev/sunum” kuralı (şanslıysanız) “vize için bir ödev, final için iki ödev, ayrıca her hafta ilgili konulardan quizler, raporlar ve ödevler” kuralına evriliverdi. Böylece ucu bucağı görünmeyen ödevler silsilesi içinde, ortalama 3-4 hafta sonra fiziksel ve ruhsal olarak otomatiğe bağlanmış, derslere olan ilgiyi yitirmiş, “Ben, bunu zaten ödevden öğrenmiştim.” düşüncesiyle dersleri zaman kaybı olarak görmeye başlamış oluyorsunuz.

Ve kaçınılmaz son; “Derse girmeyeyim de şu ödevi halledeyim.”

Bu noktadan sonra da hayat yemek yemek, uyumak ve ödev yapmaktan ibaret. Adınızı sorsalar,  “Aradığınız beyine şu anda ulaşılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.” deyiverecek gibi oluyorsunuz.

Yükseköğretim için durum böyle. Peki ya daha küçükler?

Yakın çevremden bildiğim kadarıyla, sınav senesinde olmayan ortaokul ve lise öğrencileri, bu süreci en rahat ve görece daha sorunsuz atlatan kesim. Çünkü ellerinde kendilerine ait telefonları var. Arkadaşlarıyla ders aralarında konuşabilme ve fikir alışverişi yapabilme şansları var. Hepsi aynı derslere aynı saatlerde girip aynı saatlerde mola veriyorlar. Onlar için değişen tek şey yataktan çıkmadan okullu olmak. Online eğitimden tek şikayetleri ise online sınavlar.

Online sınavlarda yaşanan internet hız sorunu, bağlantı problemleri gibi zorluklara ek olarak bir de süre sıkıntısı var. Kopyanın önüne geçmek için uygulanan kısıtlı süreler oldukça zorlayıcı. Ayrıca Zoom üzerinden yapılan sınavlarda soruyu boş bırakıp zaman kalırsa geri dönme şansı maalesef yok. Geçenlerde girdiğim bir sınavdaki en büyük derdim bu oldu. Süreden çok, soruların üzerinden geçememek ya da biraz yukarıda kalan o kelimelere tekrar bakamamak gerçekten zordu. (Merak edenler için sınavı geçtim :))

Belki üniversiteliler arasında mevzu olmuyor ama lise ve ortaokullular için bir başka sorun da başarılı öğrencilerin sınavlar sırasında, arkadaşlarına yardım etmeye zorlanması. Bir çeşit mahalle baskısı yani. Yardım etmese olmaz, etse olmaz. Öğretmen uzaktan bu derde deva olamaz.

Peki, bu olağanüstü zamanlarda, bir de sınav derdiyle uğraşmasak, kaygısız telaşsız öğrensek, başka şekillerde ölçülsek değerlendirilsek, bu da mı olmaz?

 

Sinemis Ecem ÜKE

Paylaş

Bir Yorum Yazın