SOHBETİN (CHAT) GÜCÜNDEN YARARLANMANIN 10 YOLU

SOHBETİN (CHAT) GÜCÜNDEN YARARLANMANIN 10 YOLU

Yığılmış gri bloklar ve beyaz adlardan oluşan bir ekrana baktığımız sanal öğrenme ortamlarımız aracılığıyla öğrencilerimizin derse katılımını sağlamak gerçekten çok zor. Bu anlamda dijital sohbetler, evde öğrenen öğrencilerle bağlantı kurmanın iyi bir yoludur ve öğrenmenin faydalı bir ürünü olarak işe yarayabilirler. Yüz yüze veya harmanlanmış eğitime geri dönme beklentisi içinde olduğumuz bugünlerde yüz yüze sınıflarımıza kolayca aktarılabilen uzaktan öğrenme araçlarından işe yarar ne öğrenebiliriz? Öğretmenler, öğrencileri ister dijital alanda ister sınıfta yüz yüze fikirlerini paylaşmaya ve “yanlış yapma” riskini almaya nasıl motive edebilir?

Kullandığımız birçok dijital araçta sohbet (chat) işlevi var. Bu işlev, şimdi ve gelecekte bilinçli olarak kullanılabilecek bir güç barındırıyor içinde.

Öğrenci Katılımını Artırmak İçin Sohbeti Kullanmanın 10 Yolu

  1. Sohbete davet. Sınıf sohbetim her zaman açıktır. Isınma veya yönerge verme gibi dersin kilit noktalarında sohbete davet etmek için özellikle açık tutarım. Ara sohbet odalarından çıktıktan sonra, öğrencilerin neler konuştuklarını bilmek isterim. Öğrencileri “benimle sohbet etmeye” davet etmek öğrenci yorumunu duymamı, sorularını anlamamı, bağlantı kurmamı ve kalıcı olması için bilgiyi işlemeyi kolaylaştırır. Derslerde öğrencilerime sohbette yanıtlarını paylaşıp paylaşmamayı, yazmak isteyip istemediklerini seçebilecekleri bir “sohbet / sohbet yok” seçeneği sunuyorum.
  2. Tahmin edilemeyen bir dünyada öngörülebilir bir ortam yaratmak için sohbet. Sanal bir ortamda çeşitli rutinler uygulamaya konulduğunda, öğrencilerin içgörülerinin ve derse bağlarının arttığı bunun da dersin hızını artırdığı görülür. Sohbet uygulamasının özünde öğrencilere düşüncelerini ifade ederken akademik riskler alma konusunda ilham veren bir rahatlık vardır. Bunun için her zaman bir giriş kartı, ders ortası değerlendirme ve bir çıkış kartı planlarım.
  3. Öğrencilere teşekkür etmek ve sohbetleri onaylamak. Sohbet yoluyla saygılı bir öğrenen topluluğu oluşturmak ve her öğrenciyle doğrudan bağlantı kurmak mümkündür. Ayrıca kapsayıcı olmak ve çocuklara başka bir bakış açısı sağlamak için birden fazla yöntem uygulamayı tercih ederim. Bu amaçla bazen sohbeti yüksek sesle okurum çünkü bazı öğrenciler yazmakta zorlanabilir ve kısmi bir yanıt verebilir veya kendisini daha fazlasını söylemek isterken bulabilir.
  4. Yönergeler için sohbet. Hedeflerim arasında yazma akıcılığı oluşturmak ve öğrenci dürtüselliğini azaltmak da var. Bu yüzden yönergelerimi cümleler olarak oluşturur ve bir yazma sınırlaması getiririm. İşte bir örnek: “The Hate U Give”ın dördüncü bölümünü okuduktan sonra duygularınızı beş veya daha fazla cümleyle tanımlayın.” Uzunluk gereksinimlerini zamana ve amaca göre ayarlarım. Yazma isteği uzun olduğunda, öğrencilerime düşüncelerini kâğıda veya bir Word belgesine yazmalarını ve kopyalayıp sohbete yapıştırmalarını öneririm. Burada, sınıfımdaki sohbetlerde de olduğu gibi sınırlı “bir konuşma paragrafı” bekliyorum aslında.
  5. Sohbet aracılığıyla biçimlendirici değerlendirme. Sohbete nelerin yazıldığını sürekli olarak değerlendirebilirim. Dersten ne aldıklarını ve öğrenmeleri hakkında ne düşündüklerini bilmek isterim. Dinleyip dinlemediklerini veya sadece ismen mevcut olup olmadıklarını görmek isterim. Sohbet işlevi biçimlendirici değerlendirmenin iyi bir yoludur.
  6. Bekleme süresi. Dijital sessizlik, şimdiye kadar duyulmuş en derin sessizliktir. “Soru var mı?” sorusu karşısındaki sessizlik, yanlış ya da eksik bir öğrenme olduğunu yorumlamamızı sağlar. Öğrencilerin sohbete girmek ve düşüncelerini görünür kılmak için onlara biraz zaman vermeli, beklemeliyiz.
  7. Sohbeti izleme. Sohbeti dinlemek ve okumak arasında geçiş bu. Bazı öğretmenler bu konuda rahat değil çünkü ders akışı içinde sohbeti izlemekte zorlanabiliyorlar. Bunun için bir meslektaşınızdan destek isteyebilirsiniz. Onlardan sohbeti gözlemlemelerini, soruları sonraya bırakmalarını ve “merak edilen şeyler” veya “hakkında daha fazla bilgi edinmek istenilen konular”ı özellikle dikkate almalarını isteyebilirsiniz.
  8. Sohbette bilgi paylaşmaya davet. Öğrencilerin birden fazla cihaz kullanıyor olabileceği fikrini aklınızda tutun. Bunu kendi yararınıza kullanın. Örneğin, tanımı herkes tarafından bilinmeyen bir kelimeyle karşılaştığınızda, onlardan anlamını bulmalarını ve sohbete yazmalarını isteyin.
  9. Özel sohbet. Bu; görüşmek, kontrol etmek, geri bildirim sağlamak, yeniden öğretmek, zenginleştirmek ve öğrenmeden yararlanmak için çok işe yarar. Bir yardımcı öğretmen, öğretime liderlik ederken veya diğer öğrenciler ara sohbet odalarındayken öğrencilerle bireysel, özel sohbetler yapın.
  10. Sohbeti ürün olarak indirin. Konuşmaları bir ürün olarak düşünün ve ders sonrası, platformunuz üzerinden yayınlayın ya da mail olarak paylaşın. Bu, sonraki yazma, araştırma veya sorgulamalar için bir beyin fırtınası sayfası görevi görebilir. Okul çapında gelecekteki hedefleri belirlerken veya sınıf düzeyinde öğretim planlarını ayarlarken diğer öğretmenler ve yöneticilerle yapılan tartışmalarda da yararlı olabilir.

Sohbeti kullanmak, yüz yüze görüşmenin tam olarak yerini tutmayabilir ancak amaca yönelik kullanıldığında öğretmen-öğrenciler ve sınıf arkadaşları-öğrenciler arasında etkili bir bağlantı oluşturabilir. Sohbet ile öğretmenler, biçimlendirici değerlendirme için çok sayıda fırsat yaratabilirler. Öğrenci katılımını mümkün kılan dersler planlayabilir ve işbirliğine dayalı bir öğrenme ortamı oluşturabilirler. Ama en önemlisi, sohbet yüz yüze öğrenmeye döndüğümüzde bile sürebilecek bir izolasyon ve endişe atmosferinde yaşayan öğrencilerimizle bağlantı, hatta bağ kurmamız için bir yol sunar.

Yazan: Maureen Picard Robins

Çeviren: Ebru PINAR

 

Yazının orijinali için; https://www.edutopia.org/article/10-ways-harness-power-chat-function

Paylaş

Bir Yorum Yazın