SON ŞANS DURAĞI, UMUDUN SON TANIMI

SON ŞANS DURAĞI, UMUDUN SON TANIMI

“Yaşam bedenin fiziksel olarak işlevlerini yitirdiğinde değil, insanın umudunu tükettiğinde biter.” sözünü her satırında derinden hissettiren bir yapıtla karşımızda yine her yaşa hitap eden değerli yazar Çiğdem Sezer. “Günışığı Kitaplığı”ndan yayımlanan son kitabı “Son Şans Durağı” okuru önce adıyla yakalıyor; sonra da içtenlikle işlenmiş olay örgüsü, karakter çözümlemeleriyle okurun kitabı elinden düşürmemesini sağlıyor. Son Şans Durağı başlığı okudukça ne kadar yaratıcı bir seçim olduğunu bize kanıtlıyor. Yazma çalışması yaptığım derslerimde de sürekli vurguladığım gibi başlık seçimi çok önemlidir. Hem içerikle ilgili ipucu barındırmalı hem de dikkat çekici olmalıdır. Bu yönden üzerinde düşünüldüğü çok belli olan bir başlıkla karşılaşıyoruz.

Bölüm bölüm ilerleyen kitabın her bölümünün başında o bölümle bağlantılı vurucu ifadeler seçilmesi bazıları için merak duygusunu zedeleyici bir yöntem sayılsa da kullanılan ipucu niteliğindeki sözlerin bu yapıtta olduğu gibi doğru ve yerinde seçilmesi tam aksine merakı artırıyor. Kitabın giriş bölümünün başındaki “Bir gün öyle bir şey olur ki… Dünya, kaç bucak olduğunu çivi gibi çakar kalbine.” ifadesinin “İnsan, kalbine çakılan çiviyi nasıl anlatır?” giriş cümlesiyle birlikte insanda bıraktığı etkiyi anlatmak pek de kolay olmuyor. Daha başından duygu tellerimizi sürükleyici bir anlatımla titreteceğinin belirtilerini veriyor yapıt.

Annesini doğumda, çok sevdiği üvey annesini de on altı yaşında yitiren ana karakter Sefa’nın ağzından hem bir hayat muhasebesi yapılırken hem de kenar bir semt lisesinde, kendilerinden umudun kesildiği, yoksul gençlerin hayatına ustaca dokunuluyor. Sefa’nın yaşamına önce, eve yeni ve tutucu bir anne getirdiği için babasıyla tartışıp evden kaçtığı gece tanıdığı Kenan Abi dokunuyor. Yapıtın ilerleyen bölümlerinde okula yeni gelen beden eğitimi öğretmeninin hem Sefa’nın hem de okulda baş belası sayılan gençlerin yaşamını tümüyle etkilemesi çoğu yerde gözümüzden yaşlar getirecek şekilde ama duyguları da sömürmemeye dikkat edilerek ele alınıyor.

Bir öğretmenin öğrenci yaşamlarını ne kadar etkilediğini ele alan hepimizin de bildiği gibi birçok yapıt var. Ölü Ozanlar Derneği, Koro, Sınıftan Yükselen Sesler gibi yapıtlarda okula bir öğretmen gelir ve sanki elinde bir sihirli değnek varmışçasına çocukların yaşamını tümüyle olmasa da değiştirir. Bu yapıtta da Sezer aynı temadan yararlandığı halde tekrara düşmeden okuru sımsıkı kucaklayan bir kurgu oluşturarak aynı konunun sonsuza dek ele alınmasında bir sıkıntı olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

Kitap 6, 7, 8.sınıflar ve lise sınıflarına öneriliyor yayınevinin sitesinde ancak her zaman vurguladığım gibi, içindeki çocukla bağını hiç koparamayan tüm yetişkinlerin de hem keyif alarak hem de toplum için ben kendi payıma neler yapabilirim diye düşünerek okuyabilecekleri bir roman Son Şans Durağı. Karşınıza çıkan şansın son olmadığı, çabayla anlamlandırılan bol şanslı günlerde okumanız dileğiyle!

HAKAN TOKDEMİR

Son Şans Durağı”, Çiğdem Sezer, roman, Günışığı Kitaplığı, İstanbul, 2021.

Paylaş

Bir Yorum Yazın