TERARYUM

TERARYUM

Evlere kapandığımız bu günlerde çocuklarımızla yapabileceğimiz etkinlik önerilerimizin ilkinde “Doodle” çalışması yer almıştı.

İkinci önerimizi paylaştığımız bu yazımızın konusu ise “Teraryum” yapımı.

Teraryum Nedir?

Teraryum, toprak akvaryum anlamına gelir ve evlerde, iş yerlerinde sık rastladığımız bir dekoratif unsurdur. Teraryumlar, kendi içinde minyatür bir ekosistem görüntüsü oluşturulmuş, küçük bitki yetiştirme ortamları olarak tasarlanmaktadır. Sevdiklerimizi mutlu etmek, özel günleri hatırlamak, kutlamak için zarif birer armağan olan teraryumlar aynı zamanda keyifli bir hobi olarak da görülmektedir. Biz, ailece bunu bir adım öteye taşıyarak çocuklarla paylaştığımız özel bir zaman dilimine çevirdik.

Neden Teraryum?

  • Malzemeleri çocuğunuza aldığınız ortalama bir oyuncaktan daha uygun fiyata edinilebilir.
  • Her yaşa uygun bir etkinliktir.
  • Hayal gücünü harekete geçirir.
  • Tasarım ögeleri üzerine düşünmeyi sağlar.
  • Atık malzemeleri değerlendirmek için elverişlidir.
  • Bir ekosistem üzerine düşünmeyi gerektirir.
  • Doğayı anlamaya ve ona değer vermeye yönlendirir.
  • Sakinleştirir.
  • Hikâyeler yaratmayı ve bunlar üzerinden çocukları anlamayı kolaylaştırır.

Nasıl Yapılır?

Teraryum tasarımı için cam fanus en elverişli görüntüyü verir ama amatör denemeler için saklama kapları, çeşitli boyutlarda kutu veya kavanozlar da kullanılabilir. Eğer, çiçek yetiştirmek için bir teraryum hazırlıyorsanız zeminde çiçeğin yaşama koşullarına uygun toprak, çakış taşı, mangal kömürü ya da aktif karbon gereklidir. Biz genellikle farklı dünyalar, yaşam alanları ya da hayal ülkeler yaratmak üzere teraryum yaptığımızdan malzeme seçiminde çok daha yaratıcı olabiliyoruz.

Örneğin kızıma ait bu çalışmanın adı “Gizemli Orman” ve bir saklama kabına yapıldı. Kütüğü bulduk ve ortasına bir t-light yerleştirdik. Çiçekler, plastik eski bir buketten alındı. Küçük insan figürü ise bir lego parçası.

Renkli kumlar, renklendirilmiş çakıl taşları, yosunlar, yapay çim, küçük dekorasyon objeleri internetten satın alabileceğiniz sayısız malzemeden bazıları. Biz, bir yandan bunları kullanırken bir yandan da taş toplayıp boyuyoruz. Kurumuş dallar, yapraklar, kozalaklar, deniz kabukları, eski oyuncak parçaları, düğmeler, ipler, kırtasiye malzemeleri vb. kullanarak onlara yeni anlamlar kazandırmayı seviyoruz.

Eğer çiçek yetiştirmek isterseniz çocuklara sorumluluk duygusu kazandırdığından, bu da çok işlevsel olacaktır.

Teraryum yapımının olumsuz yanı nedir diye soracak olursanız, sayıları her geçen gün artan ve sergilemeye yer bulamadığınız fanuslar, kavanozlar, kaplar derim. Önerim ise çalışmalarınızı sevdiklerinize armağan ederek onları da gülümsetmeniz:)

 

Ebru PINAR

Paylaş

Bir Yorum Yazın