ÖĞRETİM İPUÇLARI

ÜRETEN ÖĞRENME ORTAMLARI YARATMAK İÇİN YEDİ STRATEJİ

Öğrenci başarısını arttırmanın yolları hakkında yapılan birçok çalışma gösteriyor ki öğrenciler ürettikleri ve çözümün bir parçası oldukları durumlarda başarılarını artırma şansı buluyorlar.

Yıllardır çalıştığım eğitim kurumlarında gözlemlediğim bir gerçek var: Seslerinin ve seçimlerinin dikkate alındığı öğrenme ortamlarında öğrenciler, pozitif tutumlar ve beceriler geliştirme şansına sahip oluyorlar.

Bu yazımda sizlerle üreten öğrenme ortamları yaratmanız için başarısı kanıtlanmış ve uygulaması kolay stratejiler paylaşacağım ama öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Üreten ortamlar yaratan öğretmenin belirli özelliklere sahip olması, işini kolaylaştıracak ve mesleğinde her zaman daha ileriye gitmesini sağlayacaktır. Pozitif öğrenme ortamı yaratan öğretmen; gelişime açık, dışa dönük, kendine güvenli, etkin dinleyen, yeni durumlara uyum sağlayan ve şefkatli olmalıdır. Eğer bu özelliklere sahip olduğunuzu inanıyorsanız, sınıflarınız da bu stratejileri uygulayıp harika sonuçlar alacağınıza eminim. 

Haydi, gelin olumlu ve üreten öğrenme ortamı yaratmanız için neler yapabileceğinizi konuşalım.

1. Proje ve problem tabanlı öğrenme stratejileri içeren öğrenme süreçleri tasarlayın.

Öğrenme aktif bir süreç olduğundan öğrencileriniz, belirli problemler etrafında geliştirdikleri projeler sayesinde öğrenme sürecinin sorumluluğunu alacak ve üst düzey düşünme becerileri geliştirerek gerçek hayata daha hazır hale geleceklerdir. 

Ünitelerinizi isterseniz sadece kendi dersiniz çerçevesinde, isterseniz disiplinler arası şekilde tasarlayın, öğrencilerinizin insanlığa ve doğaya hizmet edecek projeler üretmelerine destek olun. Böylece hem empati, farklılıklara saygı, yardımseverlik gibi pozitif tutumlar geliştirecek, hem de geleceğin liderleri olabilmeleri için üretmenin önemini fark edeceklerdir. 

2. Öğrencilerinizi işbirliği yapmaya teşvik edin. 

Öğrenme süreçlerini tasarlarken öğrencilerinizin anlamlı işbirlikleri yapabilecekleri ortamlar yaratın. Bu ortam, grup çalışması yaptırıp tek bir çalışma kâğıdını birlikte doldurmak anlamına gelmiyor. Belli bir konu etrafında fikir üretecekleri, farklı bakış açılarına saygı duyacakları ve birbirlerinden öğrenecekleri şekilde işbirliği ortamları yaratmalısınız. 

3. Kazanım ve beklentiler konusunda net olun. 

Öğrencilerin, bir süreç boyunca ya da süreç sonunda meydana getirdikleri ürünlerin değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Verilen görevlerin kazanım ve beklentileriyle kendi gelişimlerini takip edip değerlendirebilecekleri dereceli puanlama anahtarlarını öğrencilerinizle önceden paylaşın. Dereceli puanlama anahtarlarınız çok net ve açıklayıcı olmalı. Ayrıca öğrencilerinize bunlarda belirtilen beklentilerin daha üstüne çıkabileceklerini söylemeyi unutmayın. Her zaman daha iyisini yapabilmenin mümkün olduğunu anlamalarını ve içselleştirmelerini sağlayın. 

4. Öğrencilerinizin fikirlerine ve düşüncelerine saygı gösterin, geri bildirime açık olun. 

Öğrencilerinizi etkin bir şekilde dinleyin ve geri bildirime açık olun. Onların düşüncelerine ve duygularına önem vermek, olumlu ve üretken öğrenme ortamları yaratmanın anahtarlarından biridir. Öğrencilerinizin görüşlerini sözlerini kesmeden dinleyin ve saygı çerçevesinde kendi düşüncelerini savunmalarına izin verin. Unutmayın, yaratıcılıklarının tetiklenmesi özgür olabilmelerine bağlıdır. Bu aynı zamanda sağlıklı konuşmayı teşvik eder, sözel dil gelişimini sağlar ve öğrencilerin etkili müzakere için gerekli temel becerileri edinmelerine yardımcı olur.

5. Öğrencileriniz için hata yapabilmelerine izin veren güven dolu bir öğrenme ortamı yaratın.

Sadece akademik sonuç odaklı olmak yerine öğrencilerinizin, birer birey ve insan olduklarının da bilincinde olarak onlara rehberlik edin. Hata yapmanın güvenli olduğunu, hatadan öğrenmenin ise insan gelişimin en önemli parçası olduğunu anlamalarına yardım edin. Hata yaptıklarında yargılanmayacaklarını bilmek ve hatanın onların geliştireceğinin farkında olmak öğrencilerinizin daha yaratıcı, daha meraklı ve farkındalığı yüksek bireyler olmalarına yardımcı olacaktır. 

6. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin. 

Üstat da Vinci’nin de söylediği gibi “Öğrenme zihnin asla yorulmadığı, korkmadığı ve pişman olmadığı tek şeydir.” Ne yazık ki öğrenmenin gerçekleşmediği ve korku içinde değerlendirildikleri okul ortamları, öğrencileri okuldan ve öğrenmekten soğutuyor. Oysa öğrenmek, eğlencelidir. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için çaba sarf etmenize gerek yok. Öğrencilerinize öğrenme fırsatı vermeniz yeterli. 

7. Başarıları ve olumlu davranışları kutlayın.

Her öğrenme, bir başarıdır. Özellikle beceri ve tutumun geliştiği öğrenme ortamları belki de en büyük başarı ortamıdır. Lütfen öğrencilerinizle tamamladığınız süreçleri heyecanla ve coşkuyla kutlayın. Ne kadar büyük gelişme kaydettiklerini hissettirin. Hayatın, sınavlardan alınan puanlardan ibaret olmadığını; en küçük gelişimin, büyük bir başarı olduğunu hissetmelerini sağlayın. Her öğrenci biricik ve çok değerli. Tüm olumlu gelişimlerini kutlamak ve sevinçlerini paylaşmak onlarla bağlarınızı kuvvetlendirecek ve daha pozitif öğrenme ortamı yaratmanızı sağlayacaktır. 

Tuğba İNANÇ 

YARARLANILAN KAYNAKLAR

EDUTOPIA (2020). Project Based Learning.

https://www.edutopia.org/project-based-learning

HANNAH, R. (2013). The Effect of Classroom Environment on Student Learning

https://scholarworks.wmich.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3380&context=honors_theses

Bu yazıyı değerlendiriniz
[Total: 0 Average: 0]

Similar Posts

Bir Yorum Yazın

EnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsEspañolTürkçe