UZAKTAN EĞİTİM: YENİDEN…

UZAKTAN EĞİTİM: YENİDEN…

Okulların iki gün yüz yüze açıldığı kısa dönemin ardından yükselen Covid vaka sayıları nedeniyle yeniden tamamen uzaktan eğitime geçtiğimiz bir döneme girdik.  Yine mekân, öğrenme ortamı, teknoloji sorunları ve yine öğrenme motivasyonunda düşüş dertleri başladı.

Bu yazının temel sorusu şu: Öğrenme sürecini uzaktan gerçekleştirmeye çalıştığımız için mi bu sorunları yaşıyoruz, yoksa zaten var olan sorunlar, uzaktan eğitimde daha görünür hale mi geliyor?

Ders materyallerinden öğretim stratejilerine, uzaktan eğitim denemelerinde değişen ne? Ders kitapları ya da materyalleri aynı, tek değişiklik bunların dijital versiyonlarının ekrana yansıtılıyor olması.

Derslerde kullanılan kimi oyunların dijital versiyonları devrede. Öğretmenler yine merkezde ve yine aktarıcı konumunda. Öğrenciler yine sorulara yanıt vermeye çalışıyor ve sıranın kendilerine gelmesini bekliyor ama aktif bir üretme süreci deneyimleyemiyorlar.

Uzaktan eğitimin getirdiği psiko-sosyal yalnızlaşmayı ayrı ve kritik bir başlık olarak ayrıca ele almak üzere bir yana bırakırsak öğrenme sürecinde değişen bir şey yok gibi. Belki herkes biraz daha alışık artık, o kadar. Uzaktan ya da yüz yüze, tartışılması ve öncelik olarak ele alınması gereken nokta karantina öncesi dönemle aynı değil mi? Neyi, niçin, nasıl öğretiyoruz?

Hangi düşünme süreçlerini öne alıyor, hangi becerilerin gelişmesi için çabalıyoruz?

Hangi gerçek yaşam örnekleri üzerinden hangi problemlere odaklanıyor, çözüm üretme noktasında öğrencilere nasıl bir zemin sunuyoruz? Öğrenmeyi hangi yöntemlerle, nasıl izliyor ve gelişimi nasıl değerlendiriyoruz?

Değerlendirmelerimiz sürecin daha iyi yönetilmesi konusunda nasıl bir rehberlik sağlıyor?

Durum özetle şöyle gibi; yüz yüze eğitimde neyi ne kadar yapabiliyor ya da yapamıyorsak uzaktan eğitimde de aynı noktalarda çıkmaza giriyoruz.

O halde pandemi, tüm paydaşlar için “öğrenme”yi sil baştan düşünme, tartışma fırsatı olarak görülemez mi?

Kalitesi ve işlevselliğinden zaten şüphe edilen bir sistemin yeni koşullara adapte edilmesi yeterli mi? Bir diğer ifadeyle pandemi, eğitimi dönüştürmek için bir başlangıç noktası olamaz mı?

 

Ebru PINAR

 

Paylaş

Bir Yorum Yazın