YARATICI İYİLEŞMENİN ARACI: SABAH SAYFALARI

YARATICI İYİLEŞMENİN ARACI: SABAH SAYFALARI

Julia Cameron’ın The Artist’s Way kitabında yaratıcılığı arttırma yollarından biri olarak önerilen, hatta “yaratıcı bir iyileşmenin temel aracı” gibi iddialı bir tanımlamayla sunulan uygulama: Sabah Sayfaları. Bir app değil; kâğıt ve kalem ile uygulanması gerekiyor ki düşüncelerin simüle edilmesiyle oluşan virtüel gerçeklikten kopabilelim.

Sabah sayfaları “üç el yazısı sayfasından oluşan, bilinç akışı”, aslında akla gelen her şeyin yazımı. Sabah sayfalarının “yanlış” bir yolu yok Cameron’a göre, bunlar “yüksek bir sanat eseri” olarak değerlendirilmemelidir. Yazılanlar sadece akıldan geçen her şey ve bunlar sadece sayfayı yazan kişinin “gözleri” için. Sabah sayfaları kışkırtan, açıklığa kavuşturan, rahatlatan, kandıran, yaşanılan günü senkronize ederek yazarını önceliklendiren ve onun için bir “oyun alanı” açan uygulama.

Cameron, sabah sayfalarının sadece yazı yazmayı hedefleyenler veya yazıyla bağlantılı işleri olanları kapsamadığını da ekliyor, “Her ne ile uğraşıyorsanız uğraşın, işin ucunda yaratıcılık varsa her gün sabah sayfalarınızı yazmayı ihmal etmeyin.” diyor. Tıkanma ve popüler deyimiyle tükenme sendromu durumu yaşayan herkes için bir başlangıç olabilir. Kısaca, sabah sayfaları hepimiz için.

“BEYİN SIZDIRMASI”

Sabah sayfalarının başlıca amacı, bir nevi beyin sızdırması hali yaratması. Cameron, bu nedenle “el yazısı” vurgusunu yapıyor. El yazısının kâğıtla buluşmasındaki sahicilik, yaratıcılık, düzensizlik ve günlük hayatı yapıbozuma uğratan kendilik, sayfalarda yaşanılan hayatın esas “protagonist”ini ortaya çıkarıyor.

Beyin, sinir bilim, bilişsel bilim yaşadığımız dönemin en çok araştırılan, en çok kafa yorulan ve “gizemi” üzerine en çok senaryo yazılan, imledikleri kavramların belki de daha fazlası olan ya da olduğu düşünülen sözcükleri. Beyin sızdırması ise bilişsel katmanlarla ilgili bir kendilik durumu.

Peki, bu üç sayfa nasıl yazılacak ya da ne yazılacak?

Üç sayfayı kafanızda büyütmek, bir ödeve dönüştürmek, başkalarını düşünmek, onlarla yarışmak, “sade”  ve “siz” olmanın ötesinde yine kaba tabiriyle piyasa koşullarında yaşamanın ve oynamanın başka bir hali olacaktır. Üşengeçliğe, “aklıma yazacak bir şey gelmiyorlar”a yenik düşebiliriz fakat her ne mazeretimiz olursa olsun her gün yazmamız çok önemli. “Aklınıza bir şey gelmiyor mu “Aklıma bugün hiçbir şey gelmiyor, yazın. Gerekirse üç sayfa boyunca bunu yazın, yeter ki yazın.” diyor, Cameron.

Böylece, az çok olacak; belki de bizlere bu “iyi gelecek”tir.

Umut KARAGÖZ

ÖNERİLEN SİTELER

https://juliacameronlive.com/basic-tools/morning-pages/

http://sadeyasamak.com/bir-yolculuk-onerisi

http://lekokocollectif.com/en/home/diarydetail/15

GÖRSELİN ALINDIĞI SİTE

https://nicholasmorganjones.medium.com/no-brain-writing-how-i-made-morning-pages-work-for-me-and-how-you-can-too-6933ac68b5c1

Paylaş

Bir Yorum Yazın